Uroda

Dla kogo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna?

ochrona przeciwsłoneczna

Tak naprawdę ochrona skóry przed słońcem to całoroczne wyzwanie dla każdego typu cery, niezależnie od wieku. Jest to znacznie ważniejsze niż powszechnie się uważa, bo skóra wymaga całościowej ochrony przed promieniowaniem UV.

Kto powinien chronić skórę wysokimi filtrami?

Tak naprawdę każdy rodzaj cery, niezależnie od wieku, powinien być chroniony za pomocą wysokich filtrów przez cały rok. Jeśli masz bardzo jasną cerę i oczy, a także jasne włosy, to masz najbadziej wrażliwy typ urody na opalanie. Dlatego ochrona powinna być najwyższa, czyli na poziomie minimum spf 50. Jak długo chroni spray spf 50? Oznacza to, że czas bezpiecznej ekspozycji na słońce wydłuża się 50 razy. Jeśli jednak masz ciemniejszy typ urody, ale Twoja skóra źle reaguje na słońce, także musisz rozważyć stosowanie wyższych filtrów niż jest to zalecane do Twojego fototypu. Oprócz typu urody, liczy się także indywidualna reakcja na opalanie. Tak naprawdę skóra nie wymaga opalenizny, bo jest to obronna reakcja organizmu. Mimo kremów z filtrem, skóra i tak będzie się opalała w mniejszym stopniu. Dlatego nie trzeba się martwić o to, że będzie się miało bladą skórę, pozbawioną brązowego odcienia. 


Jakie kosmetyki wybrać do opalania się?

To zależy od indywidualnych upodobań, jeśli chodzi o konsystencję kosmetyku. Balsamy, kremy i spraye, to wszystko można dostać na półkach sklepowych i aptecznych. Taki kosmetyk oprócz wysokiego filtra, dostosowanego do typu skóry, powinien zawierać substancje ochronne i łagodzące. Znane są witamina E czy aloes, jako składniki kojące. Lekka i szybko wchłaniająca się formuła to ogromne zalety takiego kosmetyku, który można szybko użyć. Warto wspomnieć, że jeśli nie opalamy się specjalnie, na przykład na plaży, nad jeziorem czy w ogrodzie, gdzie odsłania się większość ciała, to trzeba zwrócić uwagę na zwykłe wyjścia z domu. To są właśnie najczęstsze sytuacje, gdy jesteśmy wystawieni na działanie słońca. Oznacza to, że najlepiej jest w codziennej ochronie zastosować filtry UV. Świetny wybór to nawilżający krem z fluidem z wysokimi filtrami UV. W jednym kosmetyku są zatem 3 różne funkcje i całościowa ochrona UV i pielęgnacja.

Ochrona po opalaniu – co warto stosować?

Skóra po kąpielach słonecznych jest wysuszona, narażona na podrażnienia, a także potrzebuje nawilżenia i odświeżenia. Liczy się nie tylko krem z wysokimi filtrami UV, ale także cała ochrona po opalaniu. Koi ona skórę i zapewnia lepsze warunki do utrzymania się opalenizny. Możesz wybrać balsam nawilżający po opalaniu, na przykład z aloesem. Wyciąg z aloesu ma właściwości typowo nawilżające i kojące. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Aloes działa ochronnie na skórę, co jest niezwykle ważne po opalaniu. Poza tym przeciwdziała on poparzeniom słonecznym. Skóra nasmarowana balsamem z aloesem, regeneruje się znacznie szybciej, a po opalaniu jest to bardzo ważne. Jeśli to możliwe, należy w ogóle unikać opalania się lub ograniczać je do minimum, stosując najwyższą ochronę UV na skórę. Dzięki temu jest ona chroniona przed uszkodzeniami i przyśpieszonym starzeniem się. 

Materiał zewnętrzny